پزشکیمقالهواریس

انواع واریس در پا + عکس و توضیحات

معرفی 8 نوع بیماری واریس در پا و توضیحات مفصل

بروزرسانی شده در تاریخ: ۴ تیر ۱۴۰۲

در این مقاله به معرفی تمامی انواع واریس در پا که برای انسان‌ها پیش آمده می‌پردازیم، عکس آن‌ها را به شما نمایش می‌دهیم و توضیحات و دلایل بروز واریس را برای شما می‌آوریم. واریس عنکبوتی (مشبک)، متوسط، شدید، بارداری، شاخه‌ای، صافن کوچک و صافن بزرگ از انواع واریس هستند که در ادامه مفصل توضیح خواهیم داد.

واریس مشبک و عنکبوتی

واریس عنکبوتی (مشبک) | از انواع واریس

یکی از مهمترین و شایع‌ترین انواع واریس است. واریس عنکبوتی بیرون‌زدگی وریدهای زیرجلدی بسیار کوچک در ناحیه‌ای به وسعت ۳-۲ میلی‌متر است که وریدهای این ناحیه به صورت شبکه‌ای پخش می‌گردند. وریدهای واریسی مشبک، مویرگ‌های گشاد شده‌ای هستند که باریک‌تر از وریدهای عنکبوتی هستند و شعاع آن‌ها کمتر از ۱ میلی‌متر است. این مویرگ‌ها درست زیر پوست هستند. واریس عنکبوتی با واریس صافن یکسان نیست. رگ‌های واریسی عنکبوتی در خانم‌ها شایع‌تر است و می‌تواند در هر جایی از ساق پا ایجاد شود، اما معمولا در پشت زانو و خارج ران دیده می‌شود.

واریس نوع متوسط

واریس متوسط

رگهای واریسی با شدت متوسط ​​کاملاً قابل مشاهده است. این سیاهرگ‌های بزرگ، زیر پوست برجسته و معمولاً آبی رنگ هستند. وریدهای واریسی با شدت متوسط ​​در ابتدا ممکن است بیمار را فقط از نظر زیبایی شناسی نگران کند، اما در صورت عدم درمان، مشکلات جدی‌تری ایجاد می‌گردد.

در این مرحله لازم است آزمایش خاصی برای واریس انجام شود تا مشخص شود مشکل به دلیل بیماری مزمن وریدی است یا خیر. این بیماری علائم بسیاری دارد و می‌تواند مشکلات جدی‌تری برای سلامتی ایجاد کند. یک ورید واریسی متوسط ​​نمی‌تواند خون را به طور موثر پمپاژ کند و خون در رگ‌ها جمع می‌شود و به قلب نمی‌رسد، بنابراین بدن از جریان متناوب در اطراف رگ های واریسی استفاده می کند. درمان وریدهای واریسی متوسط ​​با روش های درمانی پیشرفته شامل اسکلروتراپی هدایت شده با لیزر و اولتراسوند است که گردش خون موثر در پا را بازیابی می‌کند و سلامت عمومی بیمار را بهبود می‌بخشد.

واریس شدید | شدیدترین انواع واریس در پا

واریس شدید

اگر واریس درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض جدی شود که سلامت شما را شدیدا به خطر اندازد و علاوه بر این، ظاهر این رگ‌های واریسی نیز ناخوشایند است. بیماری مزمن عروقی یکی از عوارض شایع بیماری واریس پیشرفته و درمان نشده است.

بیماری‌های مزمن عروقی باعث ایجاد مشکلات زیادی مانند ضخیم شدن بافت و پوست، زخم پوستی، تغییر رنگ پوست و تورم شدید می‌گردد. در این مرحله، درمان‌های ویژه برای واریس ممکن است مؤثر باشد، اما به احتمال زیاد جلسات درمانی تکراری لازم است و بیمار باید مراقبت و درمان سایر مشکلات ایجاد شده را انجام دهد. وریدهای واریسی جدی پا را هرگز نباید نادیده گرفت و لازم است برای تجویز بهترین و موثرترین روش درمانی، معاینه تشخیصی توسط متخصص عروق انجام شود.

نوع مربوط به بعد از بارداری | یکی از انواع واریس

واریس بارداری | | از انواع واریس

بارداری باعث می‌شود که بدن مادر خون بیشتری تولید کند که باعث افزایش فشار روی رگ‌های خونی می‌شود. واریس در پاها یکی از مواردی است که بیشتر خانم‌ها از آن شکایت دارند و اغلب در پاها، اطراف لگن و حتی در ناحیه تناسلی (واژن) ایجاد می‌شود. بارداری چند قلو خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد. سندرم احتقان لگن، یکی از بیماری‌های خطرناک برای همه زنان است که اغلب در افرادی که قبلاً چندقلو باردار بوده‌اند بروز می‌کند. PCS در ابتدا به صورت سیاهرگ‌های واریسی شدید در پاها و لگن ظاهر می‌شود، اما این سیاهرگ‌ها نسبت به وریدهای واریسی معمولی دردناک‌تر و آزاردهنده‌تر هستند. این درد هنگام انجام فعالیت‌های خاص، نزدیک به زمان پریود ماهانه، در حین مقاربت یا بعد از آن می‌تواند شدیدتر شود. سایر علائم ناشی از این بیماری نفخ و بی اختیاری ادرار می‌باشد.

واریس شاخه‌ای

واریس شاخه ای

وریدهای واریسی به صورت وریدهای بزرگ، برجسته و ناهموار منشعب می‌شوند که از ورید صافن اصلی منشعب می‌شوند. اغلب زیر زانو و گاهی به تنهایی دیده می‌شوند. ویژگی این نوع واریس باریکتر بودن آن از ورید صافن است.

صافن کوچک | عکس انواع واریس پا

واریس صافن کوچک | از انواع واریس

سیاهرگ صافن کوچک معمولاً در کنار سیاهرگ صافن بزرگ دیده می‌شوند. ورید صافن کوچک از قسمت خارجی تاندون آشیل شروع شده و به سیاهرگ عمقی واقع در پشت زانو متصل می‌شود. مناطقی که از این نوع واریس رنج می‌برند، پشت زانو و پشت مچ پا هستند.

صافن بزرگ

واریس صافن بزرگ

سیاهرگ‌های پا شامل سیاهرگ‌های عمقی و سیاهرگ‌های زیر جلدی است و بیشتر خونی که از پاها به قلب باز می‌گردد توسط سیاهرگ‌های عمقی حمل می‌شود. وریدهای واریسی در وریدهای زیر جلدی پاها ایجاد می‌شوند که تنها ۱۰ درصد از جریان خون در پاها را پشتیبانی می‌کنند. یکی از سیاهرگ‌هایی که اغلب دچار واریس می‌شود، سیاهرگ صافن بزرگ است. ورید صافن بزرگ سیاهرگی است که از داخل مچ پا بالا می‌رود و به ورید فمورال در کشاله ران متصل می‌شود. رگهای واریسی که روی شاخه‌ها یا شاخه اصلی ورید صافن ایجاد می‌شوند، رگ صافن نامیده می‌شوند. مناطقی که بیشتر تحت تاثیر وریدهای واریسی ورید صافن قرار می‌گیرند عبارتند از: پاها، قسمت خارجی ران و پشت ران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا