پزشکیمقالهواریس

واریس چیست؟

همه چیز درباره واریس را بدانید

بروزرسانی شده در تاریخ: ۴ تیر ۱۴۰۲

واریس چیست؟

واریس چیست؟ مدل‌های آن کدامند؟ علل بوجود آمدن واریس پا و علائم آن چیست؟ آیا درمان قطعی دارد؟ راه‌های خانگی درمان آن و موارد بسیار بیشتر در این مقاله آمده است.

بیماری واریس چیست؟

واریس یک بیماری بسیار شایع است. بنابراین دانستن علائم و درمان آن برای همه ضروری است. این رگها معمولا در پاها دیده می‌شوند. دلیل آن این است که فشار وارد شده به پا بیشتر از هر قسمت دیگری از بدن است. معمولاً این سیاهرگ‌ها برخلاف ظاهری که ایجاد می‌کنند بدون درد هستند. اما باید بدانید که اگر روند درمان را دنبال نکنید، می‌تواند به یک بیماری بسیار جدی تبدیل شود.

این نوع وریدها، وریدهای تحت فشار نزدیک به سطح پوست هستند. در واقع هر سیاهرگ نزدیک به سطح پوست در اثر عوامل مختلف می‌تواند به واریس تبدیل شود. این نوع رگ‌ها که واریکوز نیز شناخته می‌شوند، زمانی اتفاق می‌افتند که رگ‌ها گشاد، پر از خون و بزرگ می‌شوند.

چه کسانی نباید عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

انواع مدل‌ها

انواع مختلفی از رگهای واریسی در پا وجود دارند که شما باید با آنها آشنا شوید. درصورتی که تشخیص درست انجام نشود، مسلما نمی‌توان درمان مناسبی برای آن پیشنهاد داد. بنابراین بهتر است انواع آن را بشناسید و بعد از تشخیص به دکتر مربوطه مراجعه نمایید.

علل بوجود آمدن واریس

علل به وجود آمدن واریس چیست؟

معمولاً ضعف در دیواره وریدها و دریچه‌ها باعث ایجاد این مریضی می‌شود. دریچه‌های یک طرفه کوچکی در داخل وریدها وجود دارد که با عبور خون باز می‌شوند و سپس برای جلوگیری از برگشت خون بسته می‌شوند. از عوامل مربوط به نمایان شدن واریس‌ها می‌توان به عوامل ژنتیکی، ایستادن طولانی مدت، لباس‌های تنگ، اضافه وزن و … اشاره نمود.

۸ علت بوجود آمدن واریس پا + توضیحات کامل

علائم بیماری چیست؟

این علائم در هر شخص با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات بدن وی می‌تواند متفاوت بروز داده شود. اما از علائمی که می‌توان بصورت عمومی یاد کرد، بصورت زیر می‌باشد.

  • ظاهر آبی یا تیره رگها
  • ظاهر پر پیچ و خم رگ‌هایی که اغلب شبیه نوارهایی روی پاهای شما هستند.
  • سنگینی در پاها به خصوص در شب
  • تورم، سوزش و گرفتگی در ساق پا
  • افزایش درد پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت
  • و…

مهمترین علائم واریس پا

راه های درمان واریس پا

راه‌های درمان

راه‌های درمان این رگهای زشت بسیار زیاد است. ما در زیر چند راه درمان را پیشنهاد می‌دهیم اما برای بررسی مفصل‌تر و حرفه‌ای‌تر می‌توانید مقاله راه‌های درمان واریس را بخوانید.

درمان خانگی

روغن‌های طبیعی، تغذیه مناسب، تغییرات اساسی در سبک زندگی، استفاده از جوراب واریس در منزل، حفظ وزن سالم، مرطوب نگه داشتن پوست و …. را می‌توان به عنوان درمان خانگی واریس دانست.

برای درمان واریس چه بخوریم؟

همانطور که در بالاتر به آن اشاره گردید، یکی از راه‌های درمان، استفاده از تغذیه مناسب در طول روز است. برای بهتر شدن این وضعیت زشت و زننده، بهتر است غذاهایی را در برنامه خود بگنجانیم و همچنین بعضی از خوردنی‌ها را از زندگی خود حذف کنیم.

بیش از ۱۰ غذایی که برای درمان واریس باید بخوریم و نخوریم.

چگونه از علائم واریس پیشگیری کنیم؟

چگونه از بروز علائم (varicose veins) پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری و زیبا نگه داشتن پای خود، لازم است بعضی موارد را رعایت نماییم تا گرفتار این بیماری نشویم.

چگونه از بروز واریس پیشگیری کنیم؟

سوالات متداول

رگ‌های واریس عنکبوتی چیست؟

وریدهای عنکبوتی، وریدهای واریسی کوچکی هستند و عموماً به صورت مویرگ‌ها و سیاهرگ‌های بسیار گشاد دیده می‌شوند که از یک نقطه مرکزی روی سطح پوست تابش می‌کنند.

آیا همه موارد واریس یکسان است؟

خیر، سه نوع عروق عمقی، سطحی و نافذ وجود دارد و در هر سه نوع این احتمال وجود دارد. شدت این بیماری به عوامل متعددی مانند سیستم درگیر، عوامل خطر و آناتومی خاص بیمار بستگی دارد. به همین دلیل جراحان عروق شدت واریس را از یک تا شش طبقه بندی می‌کنند. مورد هر بیمار با دیگری متفاوت است و نمی‌توان درمان خاصی را به عنوان بهترین روش درمانی برای همه بیماران توصیه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا